Jde vykládat karty na dálku?

Na tuto otázku se mě již ptalo více lidí. Osobně si myslím, že to možné je, ale nepřítomnost tazatele mě osobně trochu komplikuje výklad. Výsledek je často nejednoznačný a můžou mi pak uniknout důležité souvislosti, které pozná právě jen tazatel. Říct někomu jen výsledek, znamená ignorovat vše okolo.

Stejně jako práce s kartami i práce s tazatelem je velice osobní záležitostí. Sedí poblíž, skládá si balíček karet anebo si je přímo sám vybírá. Pokud se tohle vše nestane, tak není výklad takovou osobní záležitostí.

Víte někdy mám pocit, že v momentě, kdy pokládám na stůl první kartu lícem vzhůru, tak tazatel už na svou otázku vlastně odpověď zná, protože během toho zlomku vteřiny ví, co tam nechce vidět. K tomuto doslova magickému okamžiku není co dodat. Jako by se pro něj zastavil čas. A tohle při výkladu na dálku prostě není možné zažít.

Dalším problémem je přímá komunikace s tazatelem. V kartách jsou třeba vidět přímo osoby, které mají vliv na celou situaci, ohledně níž je položena otázka, avšak já je mohu jen popsat, sdělit jejich úmysly, ale nemůžu říci, kdo to je. Tady je nutná zpětná vazba přímo od tazatele.

Další věcí, kterou výklad na dálku neposkytne, je rozvinutí určité důležité události. Když se například objeví ve výkladu na práci nějaká neznámá osoba, která mění pohled na věc. Tazatel se o ní začne zajímat. K této osobě mohu udělat dodatečný výklad. Upřesnit co je zač. Je tedy pravdou, že v tomto konkrétním případě mohou karty často mlčet, aby nemohly být zmařeny plány osudu. Na druhou stranu je to ukázka toho, jak může kartářka reagovat na vzniklou nečekanou událost.

Existuje nespočet dalších možností, které mě teď napadnou, kdy by se výklad karet na dálku rozhodně nehodil. Přiznám se, že jej ve výjimečných případech také používám, ale vždy mám s danou osobou už nějaký vztah, takže se mohu ptát sama za sebe.

V každém případě přímý kontakt je vždycky lepší, pokud je to aspoň trochu možné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Jela. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.