Láska a zrada

Dnes se slovo LÁSKA používá v rúzných podobách. Miláčku, lásko, broučku, miluji tě, zlatíčko, medvídku….sdělujeme blízkému člověku často po telefonu nebo SMS zprávou. Jsme ale v té chvíli schopni rozpoznat, že se právě tento projev LÁSKY pojí se skutečným pocitem, nebo je to jenom obyčejné sdělení informace? Jak přijme tohle důvěrné oslovení blízký člověk při osobním kontaktu? Jaký projev LÁSKY je ten opravdový, skutečný a důvěryhodný? Abychom našli odpověď, měli bychom se zamyslet nad tím, co to vlastně LÁSKA je. Existují dvě základní roviny LÁSKY. Tou první je rovina pozemská. Je to „lidská chemie“ vyjádřená chemickým vzorcem C8H11N, fenylethylamin / FEA/. Jsou to pocity, bušení srdce, pohledy do očí, touhy a dotyky. Pokračováni je v sexuálních prožitcích, kde náš mozek uvolní lavinu hormonů a endorfinů. Sex se pro nás stává drogou. V této rovině ale nezůstaneme dlouho, pak přijde realita. Pokud posuneme LÁSKU do vyšší roviny, pak náš vztah pokračuje, pokud ne, přijde ZRADA v podobě rozchodu. V první rovině zůstaneme jen několik týdnů, nebo měsíců, v té vyšší pak celý zbytek života.

Pokusím se tu vyšší rovinu LÁSKY představit. Když chceme dát někomu skutečnou LÁSKU, musíme jí nejdřív dát sobě. Ne své tělesné schránce, na kterou se díváme v zrcadle, ale někomu, koho máme rádi, koho si vážime, koho ctíme. Jakou LÁSKOU milujeme sebe? Jakou cenu máme pro sebe? Je to taková, která je stejná celý život, nemění se. Pokud hodnotíme svoji tělesnou schránku, pak naše cena bude klesat, když začneme stárnout. Skutečný pocit LÁSKY je vždy pozitivní. Naše srdce to s přehledem rozpozná a vyhodnotí. Pak dokážeme nabídnout tu LÁSKU nejcennější. To ale neznamená, že se nám bude vracet. Nebyl by to problém, ale partner to musí cítit stejně. Pokud bude jeho LÁSKA  jenom povrchní, nikdy se v této vyšší rovině nesejdeme. Když známe svoji skutečnou cenu, dokážeme rozpoznat, jakou LÁSKU nám partner nabízí,  jaká LÁSKA se nám vrací. Pokud máme pocit, že nás partner nemiluje, a my mu nabízíme LÁSKU čistou a upřimnou, je načase vyhodnotit vztah. Promluvit si s partnerem, dát najevo, co od vztahu očekáváme, nedávat prostor hněvu a zášti, to LÁSCE nesvědčí. Pokud řešíme problémy pozemského života, jako bydlení, kariéru a  peníze, měla by být LÁSKA podpůrnou berlí, jak situaci zvládnout. Pokud se tak neděje, řešíme jen problémy a LÁSKA se vytrácí, vracíme se do pozemských rovin, kde vládne hněv, žárlivost, lži, nenávist /nevlastní sestra lásky/. ZRADA často vztah ukončí a nejde jej obnovit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Jela. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.