Nemoci duše

I když nemáme vědecký důkaz o existenci duše, neznamená to, že neexistuje. Já si myslím, že je propojena s mozkem, srdcem a nervovou soustavou. Podílí se na projevu naší osobnosti. „Prochází“ naší genovou výbavou a ona rozhodne o našich úspěších, protože má genový klíč k našim intelektuálním a emočním schopnostem. Zkrátka naše duše rozhodne, jestli se zrodí nový génius. A nikdy to není zadarmo, jedinec si to musí zasloužit. Lékaři sice mluví o duševních poruchách a nemocech, ale jak to souvisí s duší? A může být duše nemocná? A v které části lidského těla sídlí? Na tu poslední otázku nenajdeme jednoznačnou odpověď. Některé pocity jako úzkost, strach, obavy, radost,smutek, lhostejnost nejvíc vnímáme skrz srdce, které na ně reaguje bušením, svíráním nebo tlakem. Dokonce známe i bolest srdce. Ale stejné pocity vnímáme i tehdy, když je nemocné naše fyzické tělo. Takže dokážeme už rozlišit, jestli nás pocit dovede ke zdravotním problémům fyzického těla nebo k duši. Ale cesta k duši vede skrze náš mozek. Ten musí pocit vyhodnotit. Skoro každá část mozku má určitým způsobem schopnost reagovat na pocit. To se děje prostřednicvím vnímání a naší nervové soustavy. Člověk je součástí určitého prostoru a času, takže k propojení potřebuje i myšlenku a slovo. Abych to shrnula, cesta k duši vede skrze myšlenku, slovo, vnímání a pocit. Myšlenku a slovo mozek zpracuje, srdce pocit vyhodnotí a duše rozhodne, co se uchová v našem vědomí a nebo v podvědomí. Mozek ještě k pocitům přidá i hormony a endorfiny, aby si pocity užilo i naše fyzické tělo.

Naše duše onemocní, když do hry vstoupí touhy. Ty umí nakazit i naše srdce, které pak ztrácí své duchovní teplo a světlo. To mu poskytuje duše, aby ho chránila. Touhy uvolní chtíč. Aby naše touhy a chtíč nepřekročili hranice, existují jistá pravidla. V Bibli je sedm hříchů, kterých se má člověk vyvarovat. Patří sem pýcha, hněv, závist,lakota, obžerství, smilstvo a lenost. Toto pořadí má svůj význam. Poslední lenost je pro duši velice nebezpečná. Představuje její znechucenost nad člověkem, který už ztratil morální zábrany. Jeho fyzické tělo chátrá, přijdou nemoci, které často končí smrtí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Jela. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.