ZÁVISLOST versus ZODPOVĚDNOST

Když jsem hledala, ke kterému ze sedmi biblických hříchů bych dokázala ZÁVISLOST přiřadit, napadlo mně obžerství. Představuje neutichající touhu po něčem, tedy prahnout a nikdy nemít dostatek a tyto touhy lidského chtíče se nezastaví před ničím. Nejvíc známé jsou ty po bohatství a kráse. Stáváme se na těchto touhách závislí. ZÁVISLOST si v začátcích nechceme připustit a zcela nechápeme, co se děje. Postačí, když si uvědomíme, že se k něčemu začínáme vázat a na něčem až příliš lpět. Lpět můžeme na věci, kterou máme nebo strašně moc chceme mít.

Jiná zcela odlišná forma lpění je, když začneme lpět přímo na té nezdravé touze, protože nemáme konkrétní představu, co vlastně chceme. Pokud se vytvoří ZÁVISLOST k nějaké představě, třeba vlastnímu domku nebo lepší práci, je možné hledat konkrétní postup, jak se k tomu domku nebo práci dostat a pak se zbavit ZÁVISLOSTI. Pokud je žena závislá nebo už posedlá svoji vlastní postavou, protože chce zůstat co nejdéle hezká a přitažlivá, přivodí si problémy a musí je řešit.

Být ZÁVISLÝ přímo na touhách znamená ztrácet kontrolu nad svým chováním, protože mysl je zmatená. Mysl musí jako generátor najít nejvhodnější řešení, ale jak ho má najít? Neví kam směřuje chtíč a co vlastně chce. Stát se ZÁVISLÝM na drogách, alkoholu, sexu znamená právě ZÁVISLOST na touhách. Člověk, který podlehne drogám nebo alkoholu nemá konkrétní představu o svém životě. Nemá žádný cíl, nebo ho ztratil a neví co se svým životem. Zbavit se ZÁVISLOSTI znamená najít smysl svého života a svojí mysli ukázat cestu, po které má člověka vést.

Nastane boj ZÁVISLOST versus ZODPOVĚDNOST. Ani jedna z vlastností nám není vrozená, ale dokážeme si ji vypěstovat jako kytku v květináči. Každý máme své touhy, to patří k naší přirozenosti, ale učme se důslednosti a disciplíně. Ta nás povede k ZODPOVĚDNOSTI a pak každou možnou ZÁVISLOST dostaneme pod kontrolu. Uvedu jeden zlozvyk a to kouření. Se ZÁVISLOSTÍ na kouření se potkává většina z nás. Někteří by se tohoto zlozvyku rádi zbavili, jiným nevadí. Může nám v tom pomoct naše mysl? A jak?

Nejdřív jí musíme říct jasně a jenom jednou větou: “ NEKOUŘÍM “ a to klidně nahlas. A pak si nezapálit. Alkoholik se taky nesmí napít. Chce to právě tu disciplínu a důslednost. Jenom tak zkrotíme ZÁVISLOST na touhách, když necháme mysl, aby jim poručila. Jednu důležitou schopnost, která touhy dokáže zvládnout máme vrozenou a to vůli. Ona nás vždy, když bude třeba podpoří a naše mysl to ví a umí ji probudit. Tímto článkem bych především chtěla docílit, abyste se hluboce zamysleli. Je důležité právě to hluboce, jinak si neuvědomíte, že mysl skutečně máte. Pak poznáte, co umí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Jela. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.