EVA

A stanete se jedním tělem… Takhle mluví bible o spojení Evy a Adama. Opustíte své rodiče a budete spolu žít. Je možné tuto metaforu brát doslova, nebo to autor myslel jen obrazně? Mohl autor v té době vědět, že rodiče předají dítěti genetické informace společně? A nebo stále platí výrok známého filozofa: „Vím, že nic nevím.“ To, co víme určitě je, že Eva má od prvopočátku schopnost porodit dítě. Co to pro ni dnes znamená?

Současná Eva stále touží být matkou, ale zdaleka to není v dnešním světě její prioritou. Celé generace bojovala o to, aby se stala rovnou Adamovi. V některých zemích je rovnoprávnost mužů a žen samozřejmostí, v jiných je žena jenom služka a doslova automat na rození dětí. Nemůžeme zapomínat na to, že mnoho žen muselo umřít, aby byla rovnoprávnost dosažena. Ženy mnohokrát dokázaly mužům, že si rovnoprávnost zaslouží. Eva musela ujít dlouhou cestu než se stala tou, kterou je dnes. Není správné ptát se, jaká je Eva dnes, ale jaká by měla být? Role matky jí právem náleží, protože miluje a chrání své děti všude na planetě. Lásku ke svým dětem nikdy neztratila. Právě mateřství jí dává sílu zvládat problémy a složité životní situace. Omezuje ji její věčná nespokojenost a to od doby, kdy museli s Adamem odejít z ráje.

A stanete se jedním tělem…V přirodě není pro samičku a samce nic důležitější, než péče o potomky. Starají se o svá mláďata s takovou láskou a péči, že by se od nich měl člověk učit. Naučí je všechno, co je potřeba k přežití a samostatnosti a dokonale je připraví pro život. Adam a Eva mají ale kromě péče o potomky i svůj vlastní život. Nesmí zapomínat, že tvoří rodinu. Partnerský vztah se vyvíjí a děti rostou. V této fázi je ve vztahu každý sám za sebe ale partneři si uvědomují, že co je dobré pro mne, nemusí být dobré pro ostatní. Porozumět si navzájem, být k sobě tolerantní, vážit si jeden druhého, chovat se k sobě důstojně a s respektem. Toto jsou pravidla pro rodinu. A pak jsou pravidla pro Adama a Evu. Partnerský vztah je o respektu muže a ženy a jejich potřeb. Adam miluje svou Evu, protože je matkou, Eva miluje Adama, protože je otcem, ale nejdůležitějši je vědět, co znamenají jeden pro druhého. Naučit se vnímat partnera a současně vidět sebe. Pak se vytrácí naše ego a zůstává JÁ. A stanete se jedním tělem… svatý Pavel se často vracel k myšlence, kdo je v životě důležitější, jestli muž nebo žena a jestli má žena muže poslouchat.“ Ale je to žena, kdo porodí muže. “ Adam i Eva jdou životem spolu a nikdo z nich napřed. Někdo nechce přemýšlet nad svým JÁ, protože řeší spoustu věcí, ale na chvíli se zastavit a podívat se, kdo vedle  leží a jenom ho chytnout za ruku, to stačí.

Nechci psát o Evě, která obnažená kráčí po chodníku a vydělává si prostitucí. O Evě, která nabízí své akty v časopisech. Nemám právo soudit, protože o svém těle si rozhoduje sama. Nechci psát o Adamovi, který vědomě podvádí svou Evu s jinou ženou. Můžu psát o tom, co všechno Adam a Eva dokázali a uskutečnili. Eva dnešní doby touží po pohlazení a objetí od Adama stejně jako kdysi, ale čím dál víc se od sebe vzdalují. Chtějí spolu mít děti, ale touží být svobodní. Odpověď na otázku, jaká by Eva měla být prostě neexistuje. Když se ale podívám do minulosti, přece jen najdu jeden záchytný bod, a proto na to, jaká by Eva měla být odpovím. Měla by zůstat mámou. Mámou, která tu volnost, po které touží dá svým dětem. Mámou, která tu lásku, po které touží, dá svým dětem. Mámou, která pochopí, že její dítě není jako ona, je to samostatná bytost, která má právo na svůj vlastní život, ale ona ho musí na život připravit. Pochopí, že skutečnou a tou pravou Evou může být až tehdy, když její děti vstoupí samostatně do života a dokážou důstojně žít. Pochopí, že nepřestala být ČLOVĚKEM.  A to, co by mělo Adama a Evu spojit je rodina, kterou vytvoří a zachovají pro své děti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Jela. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.